Kansallinen tulorekisteri (KATRE) otetaan käyttöön 1.1.2019. Tulotietojen ilmoittaminen muuttuu merkittävästi: tulorekisteri tulee sisältämään kattavat palkka-, eläke- ja etuustiedot yksilötasolla. Sen sijaan muutos ei vaikuta palkanlaskentaan (vai vaikuttaako?) tai matkalaskujen verovapaisiin korvauksiin. Tuleva muutos koskee kaikkia Integratan asiakkaita, vähintäänkin henkilökohtaisella tasolla. Lue alta lisää muutoksesta!
Integratan palvelut ❤️️ KATRE
KATRE on otettu huomioon kaikissa palveluissamme ja järjestelmissämme. Voit olla huoleti Tulorekisteri-ilmoittamisen suhteen niin palkkapalvelun, matkareskontrapalvelun, Mepco HRM -järjestelmän kuin M2-matkalaskujärjestelmän osalta.
Muutos ytimekkäästi
Mitä tapahtuu 1.1.2019 alkaen?
- Tulorekisteri korvaa työnantajien toimittamat verovelvollisille maksettujen palkkojen ja verovapaiden matkakorvausten vuosi-ilmoitukset Verohallinnolle
- Tulorekisteri korvaa myös vuosi-ilmoitukset työeläkelaitoksille ja työttömyysvakuutusrahastoille
- Vuonna 2020 rekisteriä tulevat hyödyntämään lisäksi Tilastokeskus ja työttömyyskassat
- Työntekijä voi tarkastella jatkossa omia tulotietojaan OmaVero-palvelusta lähes reaaliaikaisesti
Ilmoitusten ja maksujen aikataulu vuonna 2019
Huomioithan nämä muutokset aikataulujen suhteen:
- Tiedot maksetuista palkoista sekä työ- ja matkakorvauksista ilmoitetaan tulorekisteriin viimeistään 5. kalenteripäivänä maksupäivän jälkeen
- Kuukausittain annetaan työnantajan erillisilmoitus. Sillä ilmoitetaan työantajan maksettavat sotu-maksut sekä niistä tehdyt vähennykset viimeistään seuraavan kuukauden 5. päivänä
- Verot ja sotut maksetaan verottajalle palkanmaksupäivää seuraavan kuun 12. päivä, kuten tähänkin asti
Mitä me Integratalla teemme muutoksen eteen?
Integratalaiset ovat valmiina KATREn tuomiin muutoksiin:
- Olemme kouluttautuneet palvelemaan sinua Tulorekisterin mukanaan tuomissa muutoksissa
- Teemme Tulorekisteriin liittyviä valmisteluja palvelu- ja järjestelmäkohtaisesti
- Seuraamme tiiviisti Verottajan ja muiden tahojen viestintää tulevista muutoksista
- Tiedotamme lähitulevaisuudessa palvelukohtaisesti asiakkaitamme tulevista järjestelmämuutoksista, vaihtoehtoisista ilmoitustavoista ja kustannuksista
KATRE ja palkkahallinto? Osallistu webinaariin!
Miten KATRE vaikuttaa palkanlaskentaan (vai vaikuttaako 😉)? Ja miten KATRE:n muuttaa Mepco HRM -järjestelmää?
Tule webinaariin keskiviikkona 14.11. kuulemaan aiheesta lisää.

Muuta kysyttävää KATREsta? Malta vielä hetki
Lähetämme Integratan asiakkaille palvelu- ja järjestelmäkohtaisen tiedotteen lähitulevaisuudessa, jossa kerromme yksityiskohtaisemmin muutoksista. Sitä odotellessa, käy tutustumassa aiheeseen:
Mikäli asiat ovat niin huonosti, että et vielä ole asiakkaamme, ota yhteyttä. Autamme mielellämme KATRE-kuvioissa ja muissa palkkahallinnon ja HR:n asioissa.